Klaster Bioenergia dla Regionu

 

 

Rozwiń menu ▼

Laboratorium Biomasy i Waloryzacji Odpadów

Wyznaczanie wartości opałowej

      W Laboratoriach CTT OZE można wyznaczyć wartości opałowe analizowanych próbek. W tym celu należy przeprowadzić pomiar ciepła spalania, wilgotności oraz zawartości wodoru.

 

     Do pomiaru ciepła spalania wykorzystuje się bombę kalorymetryczną PARR 6400 CALORIMETER. Odważka badanego materiału w postaci sprasowanej pastylki jest spalana w atmosferze tlenu, którym napełnia przed pomiarem bombę pod ciśnieniem 2-2,5 MPa. 

 

     Pomiar wilgotności wykonywany jest w Termograwimetrze ELTRA TGA THERMOSTEP. Badane próbki o masie ok. 5 mg ulegają termicznej degradacji w temperaturze od 20°C do 320°C bez dostępu tlenu, w atmosferze obojętnej (najczęściej azot lub argon) w warunkach ciśnienia atmosferycznego. Termowaga rejestruje ubytek masy poszczególnych komponentów badanego typu biopaliw. Termograwimetr służy również do wyznaczania zawartości popiołów i części lotnych w badanych próbkach. 

 

     Zawartość pierwiastka wodoru oraz węgla i siarki wyznaczany jest za pomocą Analizatora elementarnego ELTRA CHS-580. Bazuje on na klasycznej metodzie Pregl-Dumas, w której próbki są spalane w atmosferze czystego tlenu, a otrzymane związki są analizowane przy użyciu chromatografii frontalnej.

 

Aparatura służąca do wstępnego przygotowania biomasy do analizy

  • Młynki mechaniczne i elektryczne, kruszarki (wstępne rozdrobnienie biomasy)

 

  • Sita różnej wielkości, urządzenie do automatycznego przesiewania granulatów (wstępna granulacja, ujednolicenie kształtów)

 

  • Praska do wytwarzania pastylek z biopaliw i/lub z miału węglowego (służąca do wstępnego przygotowania próbek do określenia ciepła spalania w bombie kalorymetrycznej)

 

  • Waga elektroniczna oraz waga precyzyjna mechaniczna (pomiar wagi badanych próbek biomasy)