SMART4NZEB
Wzmocnienie zarządzania i internacjonalizacji klastrów (...)
Data rozpoczęcia: | 2020-02-01 |
Data zakończenia: | 2023-02-02 |
Status projektu: | zakończony |
Typ działania: | Badania, ewaluacje i analizy, Szkolenia, Zagraniczne wizyty studyjne |
Tematyka: | Energia zrównoważona środowiskowo |
Zasięg projektu - kraj: | , , , |
Adresaci projektu: | Instytucje otoczenia biznesu i NGOs, Przedsiębiorstwa |
Źrodło finansowania: | budżet RP, Komisja Europejska |
Cel projektu: | SMART4NZEB ma na celu poprawę konkurencyjności i zasięgu działalności MŚP z sektora budownictwa, efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii w celu przyspieszenia wdrażania budynków o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) |
O projekcie
Celem projektu SMART4NZEB było pozyskanie wiedzy o funkcjonowaniu klastrów działających w obszarze budownictwa niemal zeroenergetycznego (nZEB) w Europie Środkowej i Wschodniej, a przez to identyfikacja najbardziej skutecznych sposobów poprawy konkurencyjności i wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw działających w branży budowlanej, efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii. Ważnym elementem projektu była analiza potrzeb kompetencyjnych oraz sposobów ich zaspakajania w pięciu reprezentatywnych klastrach jako motorach innowacji w Europie Środkowej i Wschodniej (w Polsce, Rumunii, Serbii i Słowenii). W ramach projektu powstała także nowa wiedza na temat możliwości stymulowania wymiany ponadnarodowej i partnerstw strategicznych z naciskiem na dzielenie się doświadczeniami w zakresie stosowanych praktyk, niezbędnych umiejętności oraz wdrażania polityk rozwoju budynków o niemal zerowym zużyciu energii.
Rezultaty naukowo-badawcze projektu przyczyniły się do stworzenia międzynarodowej sieci współpracy w zakresie innowacji, wymiany doświadczeń oraz wspólnego uczenia się pomiędzy partnerami projektu oraz członkami stowarzyszonymi w klastrach, a także innymi interesariuszami rynku nZEB w wybranych krajach Europy Środkowej i Wschodniej, w celu rozwoju nowych, innowacyjnych i konkurencyjnych produktów i rozwiązań technologicznych przeznaczonych dla nowych i istniejących budynków, w celu zwiększenia liczby budynków o niemal zerowym zużyciu energii. Rezultaty naukowo-badawcze projektu wsparły transformację klastrów w kierunku innowacyjnych i nowoczesnych organizacji sieciowych, które będą w stanie sprostać współpracy międzysektorowej i transgranicznej oraz wyzwaniom środowiskowym, gospodarczym i społecznym swoich członków.
Do wyników projektu należą:
- Ocena możliwości poprawy zarządzania klastrów działających w obszarze budownictwa niemal zeroenergetycznego w Europie Środkowej i Wschodniej dzięki pogłębionym badaniom poziomu umiejętności 5 reprezentatywnych klastrów, zewnętrznej ewaluacji klastrów zgodnie ze standardami międzynarodowymi Cluster Management Excellence oraz opracowaniu koncepcji nowych strategii rozwoju i innowacji, w celu zapewnienia najwyższej jakości usług dla powiązanych małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).
- Diagnoza poziomu innowacyjności klastrów działających w obszarze budownictwa niemal zeroenergetycznego w Europie Środkowej i Wschodniej oraz powiązanych MŚP i perspektyw intensyfikacji międzynarodowej wymiany wiedzy i umiejętności w zakresie działalności badawczo-wdrożeniowej (w szczególności poprzez krótkoterminowe wizyty B+R).
- Identyfikacja ścieżek zwiększania konkurencyjności i wsparcia ekspansji 577 MŚP działających w sektorze budowlanym, uczestniczących w klastrach, poprzez prace rozwojowe zmierzające do ulepszenia istniejących oraz opracowanie nowych usług oferowanych przez klastry, tak aby odpowiadały one specyficznym potrzebom stowarzyszonych firm.
- Ewaluacja perspektyw strategicznego i trwałego partnerstwa klastrów w ramach UE, połączona z: (i) opracowaniem strategii partnerstwa i współpracy międzynarodowej sieci MŚP o komplementarnych kompetencjach i (ii) sfomułowaniem programu ClusterXchange i jego testowaniem na grupie 55 członków klastrów.
- Analiza synergii i łańcuchów wartości między 3 kluczowymi sektorami: budownictwo, efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w celu oceny możliwości skutecznego wdrożenia budownictwa niemal zeroenergetycznego w Europie Środkowej i Wschodniej.
Misją SMART4NZEB było stworzenie trwałej sieci współpracy, wspólnego uczenia się i budowania nowych kompetencji pomiędzy zaangażowanymi partnerami - menedżerami i członkami klastrów, a także innymi przedstawicielami rynku nZEB w wybranych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Zrealizowane działania ułatwiają wypracowywanie i wdrożenia na rynek konkurencyjnych produktów i rozwiązań technologicznych przeznaczonych dla nowych i istniejących budynków, co doprowadzi do zwiększenia liczby budynków o niemal zerowym zużyciu energii.
W ramach projektu powstały m.in. następujące opracowania:
- D2.1 Benchmarking Analysis of the clusters' current situation (Analiza porównawcza bieżącej sytuacji klastrów)
- D4.1 Cluster development and innovation strategies (Strategie rozwoju i innowacji klastrów)
- Broszura informacyjna projektu (ENG)
- Ulotka informacyjna o projekcie
Projekt SMART4NZEB został dofinansowany przez Unię Europejską w ramach programu COSME
Projekt SMART4NZEB został dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki