MISCOMAR+
Biomasa miskanta z terenów marginalnych i zanieczyszczonych PLUS
Data rozpoczęcia: | 2020-05-01 |
Data zakończenia: | 2023-08-31 |
Status projektu: | zakończony |
Tematyka: | Biogospodarka rolno-spożywcza, Energia zrównoważona środowiskowo, Gospodarka cyrkularna i niskoemisyjna |
Zasięg projektu - kraj: | , , |
Źrodło finansowania: | budżet RP |
Cel projektu: | Wykorzystania miskanta jako wiodącej, odpornej na zmiany klimatu wieloletniej rośliny dla gleb marginalnych i zanieczyszczonych (GMiZ), wykorzystywanej na cele energii odnawialnej oraz tworzenia nowych bioproduktów. |
O projekcie
Celem projektu była optymalizacja kluczowych kroków w całym łańcuchu wartości - od sposobu uprawy roślin do końcowego wykorzystania wytworzonej biomasy. Określone zostały również możliwości wykorzystania w gospodarce obiegu zamkniętego pozostałości po procesie konwersji biomasy, ze szczególnym uwzględnieniem odzysku metali ciężkich i zastosowań powstałego biowęgla.
Szczegółowe cele projektu:
Obniżenie ryzyka związanego z niską udatnością plantacji na glebach marginalnych, poprzez przetestowanie w trzech miejscach badawczych szeregu technik agronomicznych i różnych genotypów miskanta.
Projekt opracował i przetestował szereg technik agronomicznych, takich jak zastosowanie bioszczepionek, biostymulatorów oraz hartowania sadzonek przed wysadzeniem. Eksperymenty poletkowe zostały przeprowadzone w Niemczech na obszarze zdegradowanym na skutek odkrywkowego wydobycia węgla brunatnego oraz na glebie zanieczyszczonej metalami ciężkimi w Polsce.
Monitorowanie długoterminowego plonowania badanych genotypów miskanta (plantacje założone w ramach projektu MISCOMAR w 2016 roku), jakości zebranej biomasy oraz wpływu prowadzenia upraw na biologiczne i fizyko-chemiczne parametry gleby.
W celu określenia długoterminowego wpływu GMiZ na wydajność upraw oraz ich wpływu na kształtowanie się wskaźników zrównoważonego rozwoju środowiska, kontynuowane były prace prowadzone w ramach projektu MISCOMAR w latach 2016-2019. Biomasa wyprodukowana na tych plantacjach została wykorzystana do prac związanych z technologiami przeróbki na cele energetyczne.
Opracowanie i optymalizacja zrównoważonych, ekonomicznie opłacalnych i przyjaznych dla środowiska opcji przetwarzania biomasy miskanta z GMiZ.
Określone zostały możliwości konwersji biomasy w procesie zgazowania, wraz z odzyskiem zanieczyszczeń. W Polsce biomasa zanieczyszczona metalami ciężkimi została wykorzystana do: i) zgazowania, z oznaczeniem ilościowym energii i zanieczyszczeń. Biowęgiel i popioły po procesie zgazowania zostanie oceniony pod kątem przydatności jako nawóz. (ii) oczyszczania w procesie ekstrakcji jonowej, z możliwością odzyskania cennych związków chemicznych. W Niemczech określony został potencjał włókien uzyskanych z miskanta do produkcji papieru opakowaniowego.
Przeprowadzenie analiz społeczno-ekonomicznych i środowiskowych skutków uprawy miskanta na GMiZ i wykorzystania biomasy w wybranych łańcuchach wartości.
Zrównoważenie środowiskowe, społeczne i ekonomiczne badanych łańcuchów wartości zostało oceniane przy użyciu standardowych metod LCA z wykorzystaniem danych rzeczywistych, zebranych w trakcie realizacji projektu.
Projekt był realizowany przez międzynarodowe konsorcjum w składzie:
- ABERYSTWYTH UNIVERSITY
- INSTITUTE FOR ECOLOGY AND INDUSTRIAL AREAS
- UNIVERSITY OF HOHENHEIM
- GIEßEREITECHNIK KÜHN
- UNIVERSITY OF NOTTINGHAM
- IMPERIAL COLLEGE LONDON
- TERRAVESTA ASSURED ENERGY CROPS
- TERRAFFIX SOIL SOLUTIONS LTD
- RESEARCH AND INNOVATION CENTRE PRO-AKADEMIA
Projekt MISCOMAR+ był finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu ERA-NET FACCE SURPLUS: ,,Sustainable and Resilient agriculture for food and non-food systems”.